Başoda (Yemliha)

Kocaev

Başoda (Yemliha)

"Dünyada mutlaka kalınması gereken on odadan biri" - Conde Nast Traveller

Geçmişte özel konukların ağırlandığı konağın ‘’Başoda’’sı, olağanüstü ahşap doğramaları ve 1831 yılına tarihlenmiş kalemişleriyle bir müze niteliğini taşıyor. Türk evlerinin iç dekorasyonlarında her zaman önemli bir süsleme öğesi olarak yer almış olan kalemişleri, Batı’dan gelen Barok süslemecilğiyle minyatür sanatının ayrıntılı gerçekçiliğini buluşturmasını bilmiş sanatkarların seyrine doyum olmaz eserlerini günümüze yansıtıyor. Orijinal durumunu korumuş olan tavan süslemeleri ve ortasında sonsuzluğu simgeleyen Çarkıfelek eski Türk tavanlarının önemli örneklerinden birini oluşturuyor.

Mekanın ilk şekline uygun duvarlar boyunca uzanan sazdan sedirlerden oluşan oturma grubu, yastık ve kanaviçe örtüleri, antika gümüş şamdanları ve tüm detaylarıyla Başoda, konukları Konağın görkemli günlerine taşıyor.

Konağın görkemli ahşap kapısından girer girmez, 19. yüzyıldan bir Türk evinin günümüz konforuyla birleşmesinden doğan bir yapıda, tarih içinde yolculuğa çıkıyorsunuz.

Geçmişte misafir yatak odası olarak kullanılan bu oda, iki kanatlı simli perdeleri, gümüş bibloları ve yer yatağı ile konuklarını tüm misafirperverliği ile ağırlıyordu.“Başoda”nın hemen yanı başında ve “suite”in yatak odası olarak düzenlenmiş bu mekan bütünüyle kalemişi süslemelerle donatılmıştır. Odadaki mobilyalar 22 ayar altın varak yaldızlıdır. 1880 tarihli antika koltuklar Fransız tarzı , dik kulaklı berjerlerdir. Fransız marketerili, çekmeceli orta masası ceviz kaplama ve pirinç bordürlüdür. Yer yatağı, bu görkemli odaya ayrı bir özellik kazandırmaktadır.

Ahşap kapakları orijinal hallerini koruyan yüklükler “suite”in banyo ve tuvalet bölümlerini gizlemektedir. Corean kaplama duşu, orijinal hamam kurnasından lavabosu, Fransız tarzı varak yaldızlı, gümüş sırlık dökme taş aynasıyla, duvarları ve tavanı sedir ağacı lambrili bu banyo dairesi konukları iki yüz yıllık bir geçmişte günümüzün modern konforuyla buluşturmak için tasarlanmıştır.

Antika pirinç vantilatör ve radyosuyla Konağın bu en büyük odası narenciye bahçesine bakmaktadır.

Konak odalarımız 12 yaşından küçük misafirlerimiz için uygun değildir.


Oda Özellikleri

  • Butler Hizmeti
  • VIP Servisi
  • Yastık Menüsü
  • Oda Servisi
  • Minibar
  • Wifi
  • Kasa
  • Saç Kurutma Makinesi


Çift Kişilik, 55 m2

BAŞLANGIÇ FİYATI

700 EUR / GECE

Kocaev