Hakkımızda

Kocaev
Kocaev

Kocaev

Mehmet Ali Ağa Konağı

Kocaev

Kocaev'in masalsı dünyasında buluşmak üzere

Geçmişten bugüne bir zaman yolculuğuna çıkmak istiyorsanız; Kocaev tüm ihtişamı ve tüm misafirperverliği ile sizleri bu masalı yaşamaya bekliyor.

Herkes kendi masalını yaratır.

İçinizdeki "BEN"'i yeniden keşfetmeye; kendi masalınızı yaratmaya ve masalınızın baş kahramanı olmaya davet ediyoruz.

Kocaev
Duvarlara yansıyan özlemler

Kalemişi

Kocaev; geleneksel Türk Sanatı Tarihi içinde önemli bir yer tutan Kalemişi sanatının 18.yy'daki en önemli eserlerinden biridir.

Kalemişi nakışlar, duvarları ve pencerelerin üst kısmına gelen bölümleri çepeçevre süslemektedir. Desenler belirli bir devri ve stili anlatırlar. Oturma bölümünün duvarlarında sıva üzerine yerleştirilmiş çeşitli türde çiçekler, karanfiller, güller, gelincikler ve yapraklarla dolu vazolar görülür. Kapı girişindeki duvar süslemelerinde manzaralı panolar, İstanbul görüntüleri, cami , kasaba ve kır tasvirleri bulunur. Giriş kapısının üstündeki duvar ise bir kase meyva resmi ile süslenmiştir. Dolaplı duvarın üstü ise beş panoya ayrılmıştır. İki uçtaki pano çiçekli süsleme şeritleri ile doldurulmuş, ortadaki üç pano ise manzara resimleriyle süslenmiştir. Tam ortada Kızkulesi, Üsküdar, ve Tophane kıyılarıyla bir İstanbul görüntüsü, sağdaki panoda da ırmak geçen bir kasaba canlandırılmıştır.

Kocaev
Kocaev
Kocaev’de

Ahşap İşçiliği

Kocaev’in ahşap işçiliği, tıpkı kalem işleri gibi seçkin bir sanat anlayışının ürünüdür. Tavanlar ve ahşap bölmeler, işlemeleriyle 19.yüzyıl Türk ahşap oymacılık sanatının özgün örneklerini oluşturmaktadır.
Başoda’nın ahşap kemerlerle ayrılan tavanı, ahşap panolarla oluşturulmuş üç bölüm halindedir. Bu panolar, kırmızı, mavi ve sarı renkte boyanmış, birbirine geçme stilize yaprak ahşap öğelerle gerçekleştirilmiştir. Oturma bölümünün tavanı ise kırmızı ve sarı renkli birbirine geçme diktörtgen panolarla sanki bir hasır örgüsü izlenimi vermektedir.

Yüklük dolaplarının kapakları, değişik boyutlarda , petrol rengi ve filizi yeşil, dikdörtgen şeklinde geçme ahşap aynalarla süslenmiştir. Oda kapıları da aynı şekilde zarif bir ahşap işlemeciliğine tanıklık etmektedir.

Kocaev'de

Yaşam

Kocaev; aynı zamanda bol oksijenli havası, yemyeşil doğası, bahçesinde yetişen şifalı bitkileri, tadına doyulmaz buğular ve kokular saçan florasıyla insanı sarıp sarmalıyor…

Yaşattığı farklı ve özel deneyimleriyle ; yeniden yaşamak isteyeceğiniz ve asla vazgeçemeyeceğiniz bir mekan….

Kocaev
Kocaev